دستگاه سوئجینگ

توضیحات نمونه کار

دستگاه سوئجینگ


دستگاه سوئجینگ در تولید لوله های خاندار و تولید لوله ها با هندسه های مختلف در سطح مقطع داخلی و خارجی استفاده می شود. این روش به نوعی در دسته روشهای آهنگری قرار می گیرد. به علت کار سرد شدیدی که در این فرایند بر روی قطعه صورت می گیرد، استحکام آن افزایش و خواص مکانیکی آن بهبود می یابد. گیرد، این روش باعث افزایش خواص مکاطعه کار می شود.

دو مدل استاندارد این شرکت

مدل دستگاه خانکوبی با سیستم دنده و لنگ SWG 125

مدل دستگاه خانکوبی با سیستم روتاری SWR 125


مکانیزم های متفاوتی برای تامین حرکت نوسانی چکش ها وجود دارد و خود همین مکانیزم ها نیز باز حالت های مختلفی نیز می تواند داشته باشند، که در ذیل دو نوع مکانیزم رایج توضیح داده می شود. البته این قابلیت نیز وجود دارد که نوع مکانیزم از طرف کارفرما پیشنهاد شود ولی پیشنهاد این شرکت ابتدا سیستم لنگ و سپس سیستم روتاری میباشد. هر دو مدل این دستگاه نیز خود میتوانند به 3 گروه تقسیم شوند.

1- سیستم بدنه ثابت، قفسه چکش ها حالت دورانی

2- قفسه چکش ها ثابت، بدنه دورانی

3- قفسه چکش ها و بدنه هر دو دورانی در خلاف جهت یکدیگر

 


مدل دستگاه خانکوبی با سیستم دنده و لنگ SWG 125

 

تامین حرکت رفت و برگشتی این دستگاه توسط یک سیستم لنگ برای هر چکش به صورت جداگانه تامین میشود که در نهایت برای سنکرون کردن حرکت همزمان چهار چکش از یک سیستم چرخدنده ایی استفاده می شود.

از مزایای این سیستم زمان و هزینه تعمیر و نگهداری کمتر، سهولت و سادگی تنظیمات چکش و دستگاه است.

این دستگاه در دو تیپ ساده و CNC قابل عرضه است. در نوع CNC این امکان به دستگاه داده می شود که بتواند روی لوله فرم ها و قطرهای متفاوتی ایجاد نماید


مدل دستگاه خانکوبی با سیستم روتاری SWR 125

 

تامین حرکت رفت و برگشتی این دستگاه سوئجینگ توسط برخورد غلطکها بر سر چکش ها تامین می شود. با توجه به نوع سیستم که میتواند قفسه چکش ثابت یا متحرک باشد عملیات کوبش صورت می گیرد.

از مزایای این سیستم سادگی سیستم و مکانیزم میباشد ولی از معایب آن استهلاک بالا و زمانبر بودن تنظیمات اولیه را می توان نام برد.

این دستگاه نیز مشابه مدل قبلی در دو تیپ ساده و CNC قابل عرضه است.

 

مکانیزم شکل دهی

بدون در نظر گرفتن انواع مکانیزم های حرکتی دستگاه، که میتواند سیستم لنگ، روتاری ، هیدرولیکی، هیدرو پنوماتیک و بسیاری دیگر باشد، اساس کارکرد دستگاه در تمام مکانیزم ها یکسان است.

دستگاه سوئجینگ عمدتا دارای 4 چکش کوبشی است که یک کورس کم ( بین 1 تا 3 میلیمتر) را به صورت رفت و برگشتی با سرعت زیادی انجام میدهد.

در انتهای هر چکش یک عدد قالب وجود دارد که بسته به جهت ورود قطعه اولیه به دستگاه دارای شیب ملایمی است. و قطر خارجی قطعات بر اساس نزدیکترین فاصله قالب ها به یکدیگر اندازه میشود.جهت ایجاد اندازه دقیق و فرم های متفاوت داخلی از مندریل های مربوطه استفاده میشود. موقعیت مندریل نسبت به چکش ها و ناحیه فرم دهی ثابت است و ابتدا لوله مورد نظر روی مندرل جا زده می شود و سپس با حرکت نوسانی چکش ها فقط لوله اولیه به سمت داخل چکش ها هدایت می شود و با کوبش متریال بر روی لوله، فرم مندریل داخل لوله ایجاد می شود. این فرم می تواند اشکال متفاوت مستقیم و یا مارپیچ با گام ثابت ( همانند خان) را داخل لوله ایجاد نماید

دستگاه سوئیچینگ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *